Bitva o vlny
2008, Radioservis a Cook Communications
Bitva o vlny je pohledem na mnichovskou krizi tak, jak ji vykreslovaly rozhlasové stanice v Československu, Německu, Británii a Spojených státech. Na podkladě informací z rozsáhlých a dnes již téměř zapomenutých archivů Českého rozhlasu, stejně jako z dalších německých, britských a amerických archivních pramenů, odhaluje David Vaughan klíčovou úlohu, kterou rozhlas sehrál v událostech předznamenávajících Mnichovskou dohodu i v dalším období.
Jde o příběh propagandy a kontrapropagandy, příběh cenzury a autocenzury. Obšírnou rekapitulací způsobů, jakými s rozhlasem pracoval Josef Goebbels se svou agresivní nacistickou propagandistickou mašinérií, britský premiér Neville Chamberlain a poddajná BBC, a také vláda obleženého Československa, Vaughan ukazuje, jak se rozhlas poprvé v historii stal určujícím faktorem mezinárodní diplomacie a nástrojem, který již nebylo radno přehlížet.
Rozhlas podtrhl naléhavost krize – hrozba války byla náhle přítomna v domovech posluchačů, zahrnovaných nacistickými slogany, Chamberlainovými výroky („mír pro naši dobu“), umírněnými československými výzvami a živými reportážemi korespondentů z Berlína, Prahy, Londýna a Mnichova. Bitva o rádiové vlny v roce 1938 byla vskutku jednou z prvních globálních mediálních událostí, počátkem věku moderních elektronických médií.
Jde také o příběh osobní odvahy a technického novátorství. Ve Vaughanově poučené výpovědi o mnichovské krizi dostávají prostor hlasy těch německy hovořících československých občanů, kteří si uchovali loajalitu k své zemi v odporu proti nacistickému Německu, hlasy českých rozhlasových reportérů, kteří pochopili vážnost situace, přestože jejich nadřízení nedokázali vzdorovat náporu nacistické propagandy, i hlasy malé skupiny zahraničních, většinou amerických, rozhlasových korespondentů, kteří své zprávy předávali do vysílání často za cenu mimořádného vypětí. Odhodlání zejména amerických korespondentů podat svědectví o mnichovské krizi a vysvětlit její důsledky otevřelo zcela novou kapitolu žurnalistiky.
Bitva o vlny: Rozhlas v mnichovské krizi je jedinečným příspěvkem k historiografii těsně předválečného období díky nevšední kombinaci podrobné analýzy vztahů mezi jednotlivými vládami a jejich národními médii s komentářem k vývoji rozhlasového vysílání. Přispívá k porozumění dobového politického dění a zároveň slouží jako připomínka rizik ve vztazích mezi státem a médii, ať už jsou spojena s přílišnými mocenskými tlaky, poddajností a autocenzurou nebo netečností.
Kniha vyšla s doprovodným CD s významnými rozhlasovými nahrávkami z doby mnichovské krize.
Rozhovor s autorem pro deník PRÁVO, leden 2014
Rozhovor s autorem na serveru HateFree, srpen 2017